Bedrijven

Onderzoek - ontwikkeling en innovatie

Twentse chipfabriek New Origin legt fundament voor wereldwijde revolutie in fotonische chips

New Origin gaat een hypermoderne fabriek voor fotonische chips  bouwen, een technologie die licht inzet om informatie sneller en efficiënter te verwerken dan traditionele chips. Met deze stap positioneert Twente zich als een belangrijk centrum voor fotonica en versterkt haar positie als internationale koploper in geïntegreerde fotonica.

v.l.n.r. Twan Korthorst (CEO New Origin), Wendy de Jong (algemeen directeur Oost NL) en Erwin Hoogland (Gedeputeerde provincie Overijssel)

De komst van New Origin wordt mogelijk gemaakt dankzij een subsidie van de Provincie Overijssel en de toetreding van regionale ontwikkelingsmaatschappij Oost NL als aandeelhouder. De ambitie van New Origin is om eind 2026 de eerste fotonische chips te produceren en zo de basis te leggen voor toepassingen in onder andere ultrasnelle communicatie voor AI, consumenten producten, medische apparaten, en kwantumtechnologie.

New Origin is ontstaan vanuit de historische kennisopbouw in de regio, mede voortgekomen uit het baanbrekende werk van het MESA+ Institute van de Universiteit Twente (UT).

New Origin richt zich op de productie van hoogwaardige Silicium Nitride (SiN) fotonische chips. Deze technologie maakt gebruik van licht in plaats van elektriciteit, waarmee informatie overdracht met hogere snelheden en lagere energieconsumptie kan worden gerealiseerd. Verdere toepassingen zijn veelomvattend: van slimme sensoren in auto’s tot medische diagnostiek en van kwantumcomputers tot AR/VR.

Gedeputeerde Erwin Hoogland van de Provincie Overijssel licht toe: “De Twentse chipindustrie blijft zich razendsnel ontwikkelen, dat is goed voor economische groei en innovatie in de regio, maar ook voor Nederland en de landen om ons heen. Europa heeft een robuuste, onafhankelijke microchipsector nodig. Daarom dragen we als provincie Overijssel graag bij aan de uitbouw van fotonica als nieuwe technologie binnen de semiconductor-industrie. Ik hoop dat New Origin met een onafhankelijke ontwikkelings- en fabricagefaciliteit in Twente een belangrijke bijdrage kan leveren. Aan het fotonica-cluster in Nederland, maar ook aan de technologische autonomie van Europa.”

Samenwerking van groot belang
De ontwikkeling van New Origin is mede tot stand gekomen door een nauwe samenwerking tussen regionale en nationale partijen als Universiteit Twente Holding (UTH), Oost NL en bedrijven als Bronkhorst High-Tech, Demcon, LioniX International en Micronit. Ook PhotonDelta, vanuit het Nationaal Groeifonds aanjager voor fotonische chip technologie, is nauw betrokken.

Twan Korthorst, CEO van New Origin: “Dit is een unieke kans om ’s werelds eerste gespecialiseerde silicium-nitride fotonische chipfabriek te realiseren. Met de voortdurende support van UTH en deze nieuwe steun van de Provincie Overijssel en Oost NL kunnen we ons team uitbreiden en de noodzakelijke stappen zetten om een productiefaciliteit van wereldklasse op te bouwen. Hiermee leggen we de basis voor een nieuwe generatie van technologische
toepassingen, vanuit Twente, voor de hele wereld.”


Meer nieuws over Bedrijven
Meer nieuws over Onderzoek - ontwikkeling en innovatie