Onderzoek - ontwikkeling en innovatie

Schaduwdoek met oprolbare zonnefolie voor energieopwekking en klimaatbeheersing in tuinbouwkassen (video)

TNO, Verzuu Screen Development en partners hebben in een tuinbouwkas een schaduwdoek met oprolbare zonnefolie ontwikkeld en getest. Nog niet eerder was er een toepassing waarbij zonnecellen voortdurend op- en afgerold worden. Dit innovatieve systeem combineert energieopwekking met klimaatcontrole.

De beschaduwing is op deze manier – met ieder gewenst percentage van 0-100% op ieder moment van de dag – exact gelijk over het gewas te verdelen. Dit gebeurt met volledig behoud van beluchtingscapaciteit van de kas. Een volgende stap is het verder ontwikkelen van deze technologie zodat het op grotere schaal kan worden toegepast.

Het doel van dit project was om een systeem te ontwikkelen dat zowel energie opwekt als de klimaatcondities in de kas optimaliseert. Door flexibele zonnepanelen te integreren in oprolbare schermen, ontstaat er lokaal schaduw in de kas en wordt tegelijkertijd elektriciteit opgewekt.

TNO ontwikkelde een oplossing waarbij de stapeling van lagen in een zonnecel minder gevoelig is voor continue beweging. Door de dunnere stapeling van de zonnecellen is het hele opgerolde schaduwdoek handelbaar (niet te dik).

Tijdens het 3 jaar durende project liepen de onderzoekers tegen diverse uitdagingen aan. Zo was het ingewikkeld om de opgewekte energie uit de bewegende delen via robuuste bedrading naar buiten te krijgen. Verder bleek dat gedeeltelijke beschaduwing van zonnecellen kan leiden tot oplopende temperatuur en ook effect heeft op de robuustheid van de zonnemodules. In sommige gevallen leidde deze beschaduwing tot een tijdelijke vermindering van de stroomopwekking, maar in extreme gevallen zelfs tot het kapotgaan van de modules. Een aandachtspunt waaraan onderzoekers werken voor uitvoering in de volgende fase.


Dit artikel heeft betrekking op het volgende thema
Meer nieuws over Onderzoek - ontwikkeling en innovatie