Gehoorapparaat of rolstoel hoeft helemaal niet suf te zijn
Hoe ga je als ontwerper het stigma tegen dat aan sommige producten kleeft? Kristof Vaes promoveerde op maandag 28 april op dit onderwerp aan de TU Delft.
Negatief
Sommige producten wil je gewoon liever niet hebben: een gehoorapparaat bijvoorbeeld of een suffe fietshelm. Het zijn producten die de gebruiker een negatief label kunnen opleveren, een stigma. In een gezamenlijk promotieonderzoek van de Universiteit Antwerpen en de TU Delft, verdiepte de Vlaamse productontwerper en universitair docent Kristof Vaes zich in producten met een stigma.
Empathie
‘Het doel was dit onderwerp te begrijpen, te meten en te managen’ zegt Vaes. ‘Een belangrijke factor is bewustwording van het mogelijke probleem bij de ontwerper. Er is een zekere mate van empathie nodig om te voelen wat het betekent als mensen je vermijden, uitlachen of nastaren. Ik heb een aantal studenten Product Ontwerpen in Antwerpen gewoon een aantal dagen de straat op gestuurd met een bepaald stofmaskertje om hen eens te laten ervaren hoe dat nou voelt. Sommigen vonden het echt verschrikkelijk.’
Meer informatie
Promotie Kristof Vaes “Product Stigmaticity. Understanding, Measuring, and Managing Product-Related Stigma“.
28 april 2014 om 15:00 uur, Aula TU Delft.
Promotor 1: Prof.dr. P.J. Stappers (IO), promotor 2: Prof.dr. K. Desager (U-Antwerpen), copromotor: Dr. A. Standaert (U-Antwerpen).


