Overheid en politiek
Campagne tegen spionage en kennisdiefstal
Het ministerie van Economische Zaken start met de campagne ‘Bescherm wat je sterk maakt’. Want juist de meest innovatieve bedrijven zijn steeds vaker doelwit van spionage of kennisdiefstal. Dat bedreigt niet alleen de concurrentiepositie van Nederland, maar ook de nationale veiligheid. Het initiatief moet ondernemers wapenen tegen buitenlandse inmenging en ongewenste toegang tot gevoelige technologie.
Door geopolitieke spanningen zetten verschillende landen economische middelen vaker in als machtsinstrument. Buitenlandse overheden proberen via spionage, kennisdiefstal of ongewenste investeringen in bedrijven toegang te krijgen tot Nederlandse technologieën, aldus het ministerie. Minister Karremans (Economische Zaken): “Wie onze technologie in handen krijgt, vergroot daarmee ook invloed en macht. We kunnen het ons niet veroorloven dat Nederlandse kennis weglekt en actief tegen ons wordt ingezet. Niet voor onze banen en inkomsten en zeker niet voor onze veiligheid. Daarom is het van groot belang dat ondernemers werk maken van hun economische veiligheid. Deze campagne helpt hen om hun kennis en technologie te beschermen.”
De campagne is gericht op kennisintensieve bedrijven, vaak met waardevolle kennis en informatie. Zoals unieke technologie, slimme processen, personeel, klantgegevens of strategische inzichten. De campagne ‘Bescherm wat je sterk maakt’ bestaat uit:
- Het EV-stappenplan: helpt bedrijven in kaart te brengen wat hun belangrijkste technologie, kennis, processen en data zijn en hoe ze deze kunnen beschermen.
- De EV-scan: een verdiepende analyse die ondernemers snel inzicht met welke maatregelen ze hun bedrijf het meest kunnen versterken.
- Maakjebedrijfweerbaar.nl: een centrale website met praktische hulpmiddelen, richtlijnen en betrouwbare informatie.
- Ondernemersloket Economische Veiligheid: naast het ministerie nu ook fysieke steunpunten voor ondernemers voor vragen en praktisch advies. De eerste 2 adviespunten zijn bij Brainport Eindhoven en de TU Delft Campus.
Stappen blijven zetten
De urgentie voor bedrijven om weerbaar te worden tegen dreigingen op het gebied van economische veiligheid neemt de komende jaren alsmaar toe. Het kabinet blijft daarom stappen zetten met concrete steun aan ondernemers, het uitbreiden van wet- en regelgeving en door het intensiveren van internationale samenwerking.


