Column & Opinie Jan W. Veltman

Over Jan W. Veltman

Als onafhankelijk consultant is Jan sinds 1 januari 2000  betrokken bij de ontwikkeling, marketing en sales van de nieuwste technologieën.

Via zijn columns geeft Jan al vanaf 2006 zijn wereldbeeld weer. Hierbij probeert hij helderheid te scheppen in de wonderlijke wereld van techniek, de mens en de actualiteit.

Vooruitgang lijkt niet te stoppen

(Of: "Maar waarom dan toch weer achteruit?")

Wordt u ook zo droevig als techniek niet doet wat u er als gebruiker van verwacht? Ondanks mijn grote interesse in techniek loop ik toch regelmatig vast op de interpretaties die anderen van gebruiksgemak hebben. Mijn meest courante ervaring is, u raadt het al, Windows 10!
Nee, op mijn bedrijfscomputers durfde ik een upgrade niet aan. Wat ik wel durfde was een upgrade uitvoeren op een machine waarvan ik de harde schijf toch zou vervangen.

Ik moet zeggen, het ziet er gelikt uit. Een mooi blauw raam dat futuristisch het idee geeft een doorkijk te bieden naar een mooiere en betere wereld! Ik was onder de indruk. Ook de snelheid viel niet tegen. Waar vroegere versies van Windows op bestaande hardware altijd traag uit de voeten konden was hiervan met Windows 10 niets te merken.

Toch was er wel iets dat me opviel, een deja-vu zogezegd. Ik werd ver in de tijd teruggeworpen, zeg maar naar 1985. Weet u het nog? Microsoft introduceerde in dat jaar Windows 1.0! Een grafische schil rondom DOS. Je kon nu alle, nou ja bijna alle, DOS commando’s via een muisklik uitvoeren.
Mijn eerste confrontatie met deze wereld verbeterende uitvinding viel nogal tegen. Voor je dit Windows goed kon gebruiken moest je nogal wat tweaken en lang niet alles liet zich soepel bedienen.

“ben ik pas naar Windows 7 overgestapt nadat Windows 8 op de markt kwam.”

Nu kon ook Microsoft hier niet veel aan doen. De meest gebruikte programma’s hadden een command-line interface of creëerden hun eigen grafische schil. Misschien kent u het illustere WordPerfect nog wel? Het wordt nog wel eens perfect vertelde een vriendin mij.
Maar waarom dit deja-vu gevoel? Nou het eerste dat me opviel was dat het leek of er een schil om Windows 7 gebouwd was. Ja, u snapt het al, als ervaren Windows gebruiker loop ik standaard één versie achter. Als voorbeeld: toen Windows XP uitkwam kocht ik een Windows 2000 licentie en ben ik pas naar Windows 7 overgestapt nadat Windows 8 op de markt kwam.

Maar wat maakt mij nu zo droevig aan Windows 10? Het zit zo. Mijn moeder gebruikte nog XP. Voor haar toepassingen, Internet bankieren, email en Word, een prima machine, misschien een beetje traag na alle updates maar geen reden om weer iets nieuws te leren. Voor een alleenstaande vrouw van 85 is de uitdaging om nieuwe manieren te leren om bestaande taken uit te voeren. Omdat de bank haar voortdurend, en terecht, een waarschuwing gaf dat bij XP met Internetbankieren niet meer veilig is werd ze heel nerveus.

Dus een nieuwe laptop aangeschaft en ja, die komt met Windows 10 wel dan weer met dat flitsende uiterlijk. Als systeem beheerder koste het mij een paar dagen om voor mijn moeder alles goed in te richten. Waarom zo lang? Ondanks dat Windows 10 al het goede van de versie 8 en 7 zou combineren moest ik toch wel erg veel op Internet zoeken hoe alles in te stellen.

Ja, het lijkt op Windows 7 en het zal vast wel op Windows 8 lijken maar ik kan er niet goed mee uit de voeten. Vrijwel alles zit ergens onder verstopt, als het al te vinden is. Weet u waar ik het langst mee bezig geweest ben? Met het mail programma. Uiteindelijk kon ik met behulp van een Ziggo handleiding één mailaccount aanmaken. En dat terwijl ik op mijn Windows 7 machine zonder problemen een 8 tal mailaccounts instel en aanpas.

Mijn moeder kan gelukkig weer vooruit, maar waarom deze achteruitgang in gebruiksgemak?

Reageren? jan.w.veltman@technology2success.nl