Column & Opinie

e-totaal, what’s in a name?

Wel eens nagedacht over de titel van dit tijdschrift? Heel Europa, totale euforie, algemene ellende, alles via e-mail, enabling the whole wide world, verzin er nog een paar. Ongetwijfeld zal uitgever Martin de Boer bij de E gedacht hebben aan elektro, elektrotechniek en elektronica, als doelgebied voor zijn uitgave en dan ook maar meteen ‘totaal’.…

Wel eens nagedacht over de titel van dit tijdschrift? Heel Europa, totale euforie, algemene ellende, alles via e-mail, enabling the whole wide world, verzin er nog een paar. Ongetwijfeld zal uitgever Martin de Boer bij de E gedacht hebben aan elektro, elektrotechniek en elektronica, als doelgebied voor zijn uitgave en dan ook maar meteen ‘totaal’.

Dat is nogal wat langzamerhand, het totaal van ontwikkeling en toepassing van de ‘e’-technologie. Sommige weken kunnen je daar heel nadrukkelijk bij bepalen. Een record aantal deelnemers aan de Design Automation & Embedded Systems Conferentie. High Tech Conections, de Nederland/USA conferentie in San Francisco, met sessies over nanotechnologie, healthcare en homeland security. Een grootse internationale conferentie over The Future of Environmental Test Technology, van PLOT, bij ESA Estec.
En wat er aan zit te komen. De wereld van Design Tools die binnenkort bij elkaar komt. De eerste eigen conferentiedag van de IT Room Infra specialisten, zeg maar, de bouwers van Data Centres. Automatiseringsdagen voor de farma-industrie en voor de voedingsmiddelenindustrie. En dan straks als een soort klap op de vuurpijl de tweedaagse Nationale MicroNanoConferentie van MinacNed en MicroNed.

Tussendoor gonst het van projectactiviteiten. DevLab gaat in de versnelling met twee grote researchpragramma’s en nog een groot developmentplan. De Development Club geeft haar motto ‘gezamenlijk de markt op’ inhoud met een verscheidenheid aan concrete projecten, richting bloemenveilingen, bruggen van Rijkswaterstaat, monitoring van de overslag van steenkool en het voorspellen van inbraak.

Ik kan nog wel even doorgaan, maar het gaat om de moraal in dit verhaal. Het is e-totaal. Overal is elektronica nodig, inzetbaar, profitable. En de elektronica vliegt alle kanten op, de toepassing van onze enabling technology kunnen we overal realiseren.
Waar het steeds om gaat, is het combineren van de technologie met de business case. Die business case is overal te bouwen, mits we aansluiten bij de behoeften van het moment, mits we de partijen bij elkaar kunnen brengen die de case totaal kunnen maken, van idee tot tevreden betaler van de factuur. Binnen die totale flow vinden al onze bedrijven hun plek en verdienen ze hun geld.

Helemaal niet zo gek dat we nu een kabinet hebben dat wil investeren in een periode waarin de economie goed gaat. Duurzaamheid en arbeidsmarkt zijn ook geen slechte thema’s, mits bij de investeringen het oog gericht blijft op technologie. Dat is steeds een gevaar als het goed gaat. Mensen, want die zijn het die kennis maken, technologie ontwikkelen en toepassen, mensen kunnen bij succes snel te zeer in de ban raken van het grote geld van de korte termijn. Euro-totaal wordt het dan en de conferenties dreigen gedomineerd te worden door verhalen over steeds maar nog mooiere financiële constructies.

Kijk naar de Verenigde Staten en je ziet het gevaar. Niet alleen blijkt de kwetsbaarheid uit de verhalen en gebeurtenissen in en rond de hypotheekmarkt aldaar. We zagen het eerder toen het woord ‘krach’ voor het eerst werd gebruikt, maar ook bij de internethype. Analyseer eens goed hoe een groot deel van de Amerikaanse economie onderbouwd is: op drijfzand en op technologie uit Europa!
Het is misschien toch wel Europa totaal waar het om gaat, zowel ondanks als dankzij de verscheidenheid van landen die deze wereldmacht vormen. Daar is geen referendum, geen totale electorale raadpleging voor nodig.

Drs. J.C. Groeneveld