Column & Opinie

Alles wat nodig is!

(Of: "Wie gooit er zomaar €200 weg?")

7300kWh aan elektriciteit per jaar, is dat veel? Het hangt er maar van af welke referentie je gebruikt. Daar waar een gemiddeld gezin van 2,3 personen (die 0,3 snap ik ook niet…) 3500kWh aan elektriciteit per jaar verbruikt verstoken mijn vrouw en ik samen bovengenoemde 7300 kWh/j. Toch ruim 2x het jaarlijks gemiddelde. Dus ik op zoek naar de oorzaken!
Als eerste denk je natuurlijk aan het sluip verbruik van allerhande apparaten die op stand-by staan, of sommige die zelfs niet uit staan zoals PC, routers en switches. Wat “Postbus 51” vertelt is waar, hier gaat meer in om dan je denkt. Ik heb nog niet alles in kaart gebracht maar zit nu al op 2200kWh/jaar! Dit is ruim meer dan de helft van wat ons gemiddelde gezin van 2,3 personen zou moeten verbruiken.
Zo maar een paar voorbeelden; mijn meterkast, gebruikt die wat zult u misschien vragen? Met router, modem en ISDN centrale, antenne versterker voor digitale televisie en natuurlijk de deurbel: 260kWh/jaar. Dan de TV hoek, alles op stand-by want ik wil niet steeds heen en weer lopen, natuurlijk de HD recorder voor digitale TV ontvangst, een draadloze koptelefoon en nog wat spul: 400kWh/jaar.
Heeft u ook een diepvries? Dit oudje van mij (17 jaar) neemt alleen al 700kWh/jaar voor zijn rekening.
Daarnaast heb ik een bureau aan huis waar onder andere deze columns vandaan komen. Met PC, netwerken en UPS toch goed voor 700kWh/jaar. Als sluitpost heb ik ook het verbruik van mijn verwarmingsketel in beeld gebracht, 105kWh/jaar. Afgerond kom ik dan op 2200kWh/jaar of omgerekend €400.
Laten we die €400 even buiten beschouwing en kijken we alleen naar rendement dan zie ik dat bijna één derde van mijn elektriciteitsverbruik veroorzaakt wordt door een vorm van sluip verbruik.
Goed, ik krijg er wel iets voor terug. Ik kan vanaf de bank zonder op te staan de TV bedienen, programma’s worden opgenomen terwijl ik weg ben, mijn vlees en brood liggen diepgevroren te wachten totdat ik ze nodig heb, de verwarming slaat op het juiste moment aan en ik heb internet op mijn iPad.
We zien hier hét voorbeeld dat de beste alternatieve energievoorziening besparing is. Als het me zou lukken dit sluipverbruik, met zeg 50%, terug te dringen dan heb ik een overall energiebesparing van 15% gerealiseerd.
Ik zal er wel wat voor moeten doen. Per aansluiting zal ik na moeten denken over het gebruik. Kan ik volstaan met uitschakelen? Is het handiger om een super efficiënte voeding (voor bv. de telefoon opladers) aan te schaffen? Welk type diepvries is het meest energiezuinig?
Gelukkig heb ik in mijn vrouw een enthousiaste partner in mijn strijd tegen elektriciteit verspilling, tenslotte kun je voor die €200 aardig shoppen!
Deze extra bestedingsruimte ligt voor iedereen in het verschiet, onze situatie zal niet uniek zijn. Ik schat dat iedereen op zijn minst €100 per jaar moet kunnen besparen.
Met ruim 7 miljoen huishoudens in Nederland levert dit een extra impuls van €700 miljoen
Economisch snijdt dit mes aan twee kanten, energie import kost geld dat beter in infrastructuur, producten en diensten gestoken kan worden.

Reageren? jan.w.veltman@technology2success.nl